قانون مناطق آزاد باید به صورت کامل اجرایی شود/ گلایه بخش خصوصی از عدم ثبات مدیریتی و تصمیمات خلق الساعه

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: به دلیل وجود مشکلات گسترده، ضربات بسیاری به فعالیت بخش خصوصی در مناطق آزاد وارد شده که دولت ضمن پاسخ‌گویی باید برای بهبود وضعیت فعالیت بخش‌ خصوصی و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد کیش گام های موثری بردارد.  معصومه پاشائی […]

اشتراک گذاری
۰۷ دی ۱۴۰۰
کد مطلب : 1083
رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: به دلیل وجود مشکلات گسترده، ضربات بسیاری به فعالیت بخش خصوصی در مناطق آزاد وارد شده که دولت ضمن پاسخ‌گویی باید برای بهبود وضعیت فعالیت بخش‌ خصوصی و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد کیش گام های موثری بردارد.

 معصومه پاشائی بهرام رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در گفت وگو با خبرنگاران در تشریح نشست فراکسیون متبوع خود با فعالان اقتصادی منطقه آزاد کیش، گفت این جلسه به منظور بررسی مشکلات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد کیش برگزار شد و هر کدام از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بخش خصوصی حاضر در جلسه به بیان مشکلات و چالش‌های خود پرداختند.

افزایش مشکلات فعالان بخش خصوصی به دلیل عدم اجرای کامل قانون مناطق آزاد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فعالان بخش خصوصی در این نشست از نبود ثبات مدیریتی در مناطق آزاد و تصمیمات خلق الساعه مدیران و عدم حمایت از سرمایه گذاران گلایه داشتند. یکی از خواسته‌های به حق آنها، اجرای کامل قانون مناطق آزاد بوده که طی 30 اخیر تنها 30 درصد آن اجرایی شده است و دولت ها  از اجرای آن طفره رفته و با دید تک نسخه ای، قوانین سرزمین اصلی را به مناطق آزاد تعمیم دادند.

پاشایی بهرام با بیان اینکه حوزه گردشگری از اهمیت زیادی برای منطقه آزاد کیش برخوردار است، اضافه کرد: با توجه به اینکه در تمامی مناطق آزاد کشور به دلیل دسترسی راحت، خودروهای داخلی نیز امکان تردد دارند و عدم واردات خودرو این مناطق را با چالش جدی مواجه نمی‌کند در حالی که در منطقه آزاد کیش امکان واردات خودرو نبوده و از طرفی خودرو های داخلی نیز به این منطقه تردد ندارد، لذا فرسودگی ناوگان خودروی بر تعداد گردشگران جزیره کیش تاثیر گذاشته است از این رو یکی از درخواست های فعالان اقتصادی کیش،  نوسازی ناوگان خودرویی این منطقه بود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین اعضای حاضر از اضافه شدن موضوع  مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد در لایحه بودجه 1401 ابراز گلایه کردند. با وجود اینکه دولت‌ها خود متولی مناطق آزاد هستند اما متاسفانه کار این مناطق را سخت می‌کنند. اگر واردات کالا به مناطق آزاد زیاد بوده باید از طریق گمرک میزان واردات به داخل کشور کنترل شود نه اینکه تمامی صنایع و بخش گردشگری را فدای واردات زیاد و کنند. از طرفی برای واردات به مناطق آزاد سقف تعیین شده و به همان میزان امکان واردات وجود دارد که کفاف گردشگران  و مسافران را می‌دهد. در حال حاضر عمده مراکز تجاری منطقه آزاد کیش خالی از جنس هستند.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات گسترده، ضربات بسیاری به فعالیت بخش خصوصی در مناطق آزاد وارد شده که دولت ضمن پاسخ‌گویی باید برای بهبود وضعیت فعالیت بخش‌ خصوصی و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد کیش گام های موثری بردارد./

پایان پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *